Historie kytarových akordů
Generátor kytarových akordů má na tomto webu výjimečnou pozici. Ta je dána nejen jeho návštěvností, ale také vlivem na samotný vnik serveru. Ve stručnosti by se dalo říci, že kdyby neexistovaly kytarové akordy, nebyla by s největší pravděpodobností ani Kytara.cz.
Na začátku byla semestrální práce
Všechno to začalo v první polovině roku 1998, kdy generátor vznikl jako semestrální práce do předmětu Programovací jazyky pro WWW při mém studiu na Elektrotechnické fakultě ČVUT. Z pohledu jazyka Java byl applet zvládnutý, a tak jsem zápočet bez problémů získal. Úplně jsem však nebyl spokojený s tím, co generoval. Občas zobrazoval "nechytatelné" akordy nebo je např. špatně řadil (nejobvyklejší hmat nebyl prvním mezi nabídnutými variantami). Tyto nedostatky byly odstraněny až na podzim, kdy jsem se při léčení chřipky tak trochu nudil. A tehdy mě poprvé napadlo applet zveřejnit. Domény tenkrát nestály jako nyní pár korun, a tak se applet poprvé na webu objevil na studentském serveru bimbo.fjfi.cvut.cz. Přesné datum si již nepamatuji, ale ze statistik Toplistu lze zjistit, že návštěvnost se měří od 3. listopadu 1998. Akordy si poměrně rychle získaly své příznivce, pozitivně byly hodnoceny i v recenzích a to mě přimělo k tomu, abych na konci května zaregistroval doménu Kytara.cz. Akordy byly na tuto adresu přesunuty 1. června 1999.
První "desetiletka" tohoto století
Od roku 2000 se samotný generátor nijak převratně nerozvíjel. Vlastně přibyla jen možnost přehrávat akordy pomocí automaticky generovaných MIDI souborů. Bylo to období rozvoje ostatních sekcí serveru. Zatímco v roce 2000 na doméně kytara.cz existovala jen jediná stránka s kytarovým generátorem (v češtině), v roce 2010 měl hned několik hlavních sekcí (ladička, transpozice, sbírka básniček, …). Díky verzím v hlavních světových jazycích jejich návštěvnost nebyla omezena jen na uživatele z Česka a Slovenska. Vyzkoušejte si tuto druhou verzi generátoru kytarových akordů.
Java applet je mrtev, ať žije JavaScript
Generátor akordů byl naprogramován a do stránky vložen jako java applet. Zatímco na konci minulého tisíciletí se tato technologie jevila jako pokroková, s postupem času ji degradovala především nutnost dodatečné instalace speciálního pluginu. Problém se prohluboval s nastupujícím internetem v mobilu. Zatímco java aplikace byly v mobilech hojně podporovány, java applety na stránkách nebyl schopen zobrazit žádný mobilní prohlížeč.
JavaScript je na tom naprosto obráceně. Začátkem století byl využíván jen na drobné vychytávky na stránkách. V roce 2010 již jako součást AJAXu dominoval ve velké většině webových aplikací a výrobci browserů se předháněly v jeho optimalizaci. Je perfektně podporován všemi prohlížeči a to včetně těch mobilních! Proto byl začátkem léta 2011 uvolněn nový generátor akordů kompletně přepsaný pomocí AJAXu. Navenek se sice moc nezměnil, ale stal se dostupný uživatelům iPhonu, iPadu a ostatních mobilů a tabletů.